10 tipov ako cestovať bezpečne v čase pandémie

1. 7. 2021

Cestovanie v čase pandémie je náročnejšie než zvyčajne. Je potrebné dodržiavať množstvo opatrení a rešpektovať mnohé zákazy. Prinášame vám 10 tipov na bezpečné cestovanie počas pandémie, vďaka ktorým znížite riziko nákazy ochorením COVID-19 a vyhnete sa nechceným komplikáciám.

1.      Oboznámte sa opatreniami v cieľovej krajine

Pre odchodom si vždy overte, aké sú platné opatrenia v destinácii, kam sa chystáte vycestovať. Aké sú pravidlá príchodu a odchodu z krajiny? Platia iné pravidlá pre zaočkovaných a pre nezaočkovaných turistov?

2.      Aké sú pravidlá odchodu a návratu na Slovensko?

Opatrenia sa menia aj na Slovensku, často veľmi rýchlo. Dôsledne sa preto oboznámte, aké doklady a potvrdenia budete potrebovať pred odchodom zo Slovenska a čo vás čaká po príchode. Pre koho platí povinná karanténa, kedy musíte absolvovať PCR test alebo platí pre vás výnimka?

3.      Majte zásobu ochranných pomôcok a dezinfekciu

Rúška, respirátory či dezinfekciu dnes kúpite na každom rohu. Je však dobré mať ich po ruke vždy, keď to budete potrebovať. Navyše na letiskách a rôznych známych turistických miestach sú ochranné pomôcky a dezinfekcia často veľmi predražené. Preto nič nepokazíte tým, keď si so sebou vezmete dostatočné zásoby.

4.      Nezabudnite na cestovné poistenie

Dovolenka bez cestovného poistenia je zbytočný risk. Zvlášť v časoch pandémie sa vám bude poistenie na dovolenku veľmi hodiť. V prípade, že cestujete do krajiny, ktorá je označená za rizikovú vám poisťovňa z poistenia na dovolenku preplatí aj liečebné náklady spojené s liečbou koronavírusu. Ak sa chystáte dovolenkovať v rizikovej destinácií, môžete si uzatvoriť aj cestovné poistenie s krytím COVID-19 v rizikových krajinách. Na výber máte medzi špeciálnym pripoistením alebo vyšším balíkom cestovného poistenia. Výhodou je, že z tejto poistky vám budú preplatené aj náklady na ubytovanie pri nariadenej karanténe.

5.      Necestujte chorý

Ak sa necítite dobre, cestu radšej odložte. Cestovanie je síce veľmi zaujímavé, no zároveň je aj veľmi namáhavé a stresujúce. Práve to by mohlo váš organizmus oslabiť a zhoršiť vaše ochorenie. Zároveň bude vaša imunita oslabená a budete náchylnejší na ostatné choroby.

6.      Na cestu si vezmite vlastné jedlo

Na mnohých letiskách, autobusových a vlakových staniciach môžu stále platiť rôzne obmedzenia pre stravovacie zaradenia. Navyše jedlo v takýchto reštauráciách býva často nekvalitné a predražené. Svoju bezpečnosť pri cestovaní tak výrazne zvýšite tým, že si prinesiete vlastné jedlo. Znížite tak riziko otravy z jedla a aj ušetríte.

7.      Uprednostňujte bezdotykové riešenia

Pandémia urýchlila digitalizáciu v mnohých oblastiach nášho života a cestovanie nie je výnimkou. Mnohé prepravné spoločnosti pripravili vlastné aplikácie, cez ktoré si nielen môžete zakúpiť letenku či lístok na vlak alebo autobus. Taktiež je možné online realizovať check in, načítať boarding pass, alebo vytlačiť štítky na batožinu. Taktiež je vhodné uprednostniť platbu kartou pred platením v hotovosti.

8.      Zistite si, aké sú opatrenia v hoteloch, MHD a pod. v cieľovej destinácii

Dopredu si tiež zistite, aké obmedzenia a opatrenia zaviedlo ubytovacie zariadenie, v ktorom budete ubytovaný. Tiež sa vám bude hodiť vedieť, aké opatrenia sú zavedené v MHD, pri známych turistických miestach a pamiatkach a podobne.

9.      Majte pri sebe všetky dôležité potvrdenia

Pri cestovaní počas pandémie nie je potrené mať pri sebe iba ochranné pomôcky a dezinfekciu, ale aj rôzne doklady a potvrdenia. Reč je napríklad o potvrdení o vykonaní testu, prekonaní COVID – 19 či absolvovaní očkovania. Tiež je dobré mať po ruke asistenčnú kartu od vašej poisťovne s číslom na asistenčnú službu.

10. Buďte online

Na dovolenku si chodí každý oddýchnuť nielen od bežného života, ale aj od obrazoviek počítačov a mobilných telefónov. Dnes je však dôležité sledovať vývoj situácie s koronavírusom a vždy mať aktuálne informácie o najnovších zmenách a opatreniach. Tiež je dobré uprednostňovať online riešenia a uprednostňovať bezkontaktné služby.

Už druhý rok nás zväzujú rôzne obmedzenia, zákazy a nariadenia. Napriek všetkému sa dá cestovať bezpečne a pohodlne a dovolenku si môžete užiť naplno. Vždy je lepšie byť o trochu viac opatrný, než potom riešiť vážne problémy. V dobe pandémie to platí dvojnásobne.