Koronavírus: Ako je to s cestovným poistením?

13. 7. 2020

Chystáte sa toto leto na dovolenku do zahraničia? Ak áno, mali by ste vedieť, či máte z cestovného poistenia nárok aj na liečbu koronavírusu. Viac sa dočítate v našom článku.

Situácia ohľadom šírenia nákazy COVID-19 sa stabilizovala nielen u nás, ale aj v okolitých štátoch a obľúbených dovolenkových destináciách. To znamená, že aj tohtoročnú letnú dovolenku si môžete užiť pri mori. Tento rok je však potrebné dodržať mnohé nariadenia a opatrenia, ktoré majú prispieť k zabráneniu šíreniu nebezpečnej nákazy. Dovolenkári by sa preto mali mať na pozore a dôsledne dodržiavať všetky nariadenia v ubytovacom zariadení, na pláži a ostatných miestach.

Môže sa však stať, že aj keď sa budete správať zodpovedne, nakazíte sa koronavírusom. Môžete sa v takejto situácii spoľahnúť na vašu poisťovňu?

Bez cestovného poistenia ani na krok

Uzatvorenie poistenia na cesty pre odchodom do zahraničia by malo byť samozrejmosťou. Kombináciu zdravotnej poistky a poistenia na cesty odporúčajú aj zdravotné poisťovne. Takto si zabezpečíte ochranu a pomoc v prípade zdravotných ťažkostí, úrazov a iných komplikácii. Cestovné poistenie vám môže pomôcť aj vtedy, keď sa vám stratí batožina či doklady, alebo v reštaurácii niečo nechtiac poškodíte.Netreba zabudnúť ani na asistenčné služby, ktoré vám pomôžu s vypĺňaním formulárov v cudzom jazyku, poskytnú aj právnu pomoc alebo zabezpečia tlmočníka.

Nebezpečenstvo nákazy novým koronavírusom je riziko, ktoré každá poisťovňa posudzuje inak. Zatiaľ čo niektoré poisťovne ho majú vo výlukách, na trhu sú aj také, ktoré vám náklady spojené s liečením ochorenia COVID-19 preplatia z cestovného poistenia. A to je jeden z mnohých dôvodov, prečo by ste sa pred odchodom na dovolenku mali poistiť. Pri uzatváraní cestovného poistenia si preto overte, či poisťovňa, u ktorej sa chystáte poistiť, prepláca aj liečbu koronavírusu. V neposlednom rade zvážte aj rôzne pripoistenia, ktoré výrazne zvýšia vašu poistnú ochranu. Ak sa počas vášho pobytu v zahraničí stretnete so zdravotnými alebo inými nepríjemnosťami, budete vedieť, že vaše poistenie na dovolenku vám bude kryť chrbát.

Ako sa chrániť pred koronavírusom?

Kľúčové je hlavne dodržiavane nasledujúcich základných zásad:

  • Ruky si umývajte čo najčastejšie, hlavne teplou vodou.
  • Používajte dezinfekčné prostriedky s obsahom alkoholu.
  • Pri pobyte v interiéri si nasaďte ochranné rúško, alebo inú ochranu nosa a úst.
  • Vyhýbajte sa ľuďom, ktorý prejavujú príznaky chrípky alebo nádchy.
  • Keď sa u vás objaví kašeľ, dýchavičnosť alebo horúčka, okamžite kontaktujte svojho lekára, alebo úrad verejného zdravotníctva. Ak sa u vás tieto symptómy prejavia počas pobytu v zahraničí, kontaktujte asistenčnú službu poisťovne, v ktorej máte uzatvorené cestovné poistenie.
  • V prípade, že sa u vás vyššie spomenuté symptómy prejavia krátko pred odchodom do zahraničia, plánovanú cestu radšej zrušte.
  • Dodržiavajte vždy všetky ostatné opatrenia v reštauráciách, pri návšteve verejných podujatí a pod.