MESTO KULTÚRY V ROKU 2011

15. 2. 2011

Európske hlavné mesto kultúry je putovný titul, ktorý každý rok používajú iné mestá. S touto myšlienkou prišla 13.júla 1985 na svet grécka ministerka kultúry Melina Mercouri a prvé kultúrne mesto boli Atény. Teraz patrí titul fínskemu Turku, ktoré sa oň delí s estónskym Tallinnom. V roku 2013 tento titul budú niesť aj slovenské Košice spolu s francúzskym Marseille.

ČO ZNAMENÁ TITUL MESTO KULTÚRY?

Je to titul udeľovaný komisiou a Európskym parlamentom jednému alebo dvom európskym mestám, ktoré po celý rok majú možnosť predstaviť Európe ich kultúrny život a jeho rozvoj. Niektoré mestá využijú túto šancu, aby kompletne transformovali svoju štruktúru a kultúru, aby sa stali uznávanými v medzinárodnom prostredí.

MESTO KULTÚRY 2011 TURKU

Do piateho najväčšieho mesta vo Fínsku, v ktorom žije necelých 180-tisíc ľudí, sa však oplatí vybrať nielen pre kultúru. Vzniklo v 13. storočí a do 19. storočia bolo centrom krajiny. Darilo sa tu obchodu (názov pochádza od slova „türgü” – trhovisko), miestny prístav je jedným z najvyťaženejších v Škandinávii. Do Štokholmu je to len pár hodín.

PARTNEROM JE TALLINN V ESTÓNSKU

Ešte bližšie je však estónsky Tallinn, ktorý sa stal logickým partnerom mesta kultúry. Ľudia z Turku okrem toho hovoria, že ich družobným mestom bola od roku 1976 Bratislava. Po zániku Československa však vzájomný kontakt, žiaľ, upadol.

CESTOVNÉ POISTENIE PRE CESTY KAMKOĽVEK

Nielen pre cestovanie do Mesta kultúry pre rok 2011, ale pre cestovanie do iných miest a destinácií je vhodné využívať cestovné poistenie. Nikdy totiž neviete, čo Vám cestovanie prinesie. A cestovné poistenie sa Vám môže hodiť v mnohých prípadoch. Už totiž nejde len o ošetrenie v prípade potreby, hospitalizáciu v nemocnici alebo preplatenie liekov. Cestovné poistenie Vám dnes pomôže aj pri strate batožiny, strate dokladov či pomôže v prípade potreby právnej pomoci v zahraničí. Cestovné poistenie dokonca chráni aj prípad storna dovolenky či storna letenky. Ak teda máte tu možnosť, určite sa rozhodnite pre cestovné poistenie. Ak využijete výhodné služby online porovnávacej kalkulačky, môžete mať navyše najlacnejšie cestovné poistenie na trhu. A to sa už predsa oplatí aj Vám, cestovať bez obáv!