TOP DESTINÁCIE V ROKU 2013

20. 12. 2012

Každoročne svetoví turistickí sprievodcovia vydávajú zoznam tých najlepších destinácií pre daný rok. Ani tento preto nebol výnimkou. Podľa Lonely Platnet si miesto v prvej desiatke zaslúžili nielen exotické miesta našej planéty, ale aj tie, ktoré nie sú na prvý pohľad „dovolenkové“. Dokonca v tomto zozname získalo svoje miesto aj Slovensko. Ako aktuálny zoznam a poradie vyzerá?

1. Srí Lanka

Hoci si krajina veľa vytrpela, najmä z dôvodu dlhoročnej občianskej vojny, ale aj zásahom vlny tsunami v roku 2004, dostáva sa pomaly na vrchol turistických cieľov. Môžu za to najmä nové investície, ktoré prúdia do turizmu a neustále sa zvyšujúci počet návštevníkov. Aj napriek tomu, že niektoré časti ostali stále neprístupné, je mnoho takých, ktoré to cestovateľom vynahradia. Ďalším veľkým plusom, ktorý hovorí v prospech tejto krajiny sú ceny, či už samotných leteniek z Bangkoku, ale aj celkové ceny na Srí Lanke. Je tak nielen exotickou, ale pomerne aj lacnou cestovateľskou destináciou.

2. Čierna Hora

Ak trpíte predsudkami pri spojení Čiernej hory a vysnívanej dovolenkovej destinácie, nemusíte. Jej krásna príroda prekoná všetky predsudky, a nielen tá. Presvedčiť vás môžu skalnaté oblasti vhodné na turistiku a poriadna divočina, ktorá vám poskytne určite neopakovateľné zážitky. Krajina poskytne niečo aj tým, ktorí obľubujú slnenie pri mori. Rušné pláže lemujú celé pobrežie krajiny a doprajú vám okrem objavovania prírody aj potrebný odpočinok.

3. Južná Kórea

O Južnej Kórei sa nikdy nevravelo ako o dovolenkovej destinácii, hoci sa ňou medzičasom stala. Ponúka viaceré možností pobytov na čerstvom vzduchu, návštevy zaujímavých miest, pamiatok, ako aj športové vyžitie. Pri jej návšteve by asi len málokto čakal, že si zahrá golf, bude mať viaceré možnosti na turistiku či rybárčenie. Aj taká je však Južná Kórea.

4. Ekvádor

Počas tohto roku prišlo v Ekvádore k významným zmenám, najmä čo sa týka železničnej dopravy. Vybudovaním novej trate medzi mestom Quito, ktoré sa stáva čoraz kozmopolitnejším, a prístavom Guayaquil vzniklo spojenie aj so slávnou ekvádorskou sopkou Cotopaxi a „Diablovým nosom“ (Nariz del Diablo). Ekvádor sa tak môže pochváliť najstrmším, a tým pádom najadrenalínovejším železničným úsekom v západnom svete. A to je už dobrý dôvod k návšteve, nemyslíte?

5. Slovensko

Doteraz bola naša krajina využívaná zahraničnými turistami často aj z dôvodu, že tu objavovali pre nich výhodné ceny za víkendové pobyty, rozlúčky so slobodou, či zvýhodnené lyžiarske balíčky. Na Slovensku je však aj mnoho iných zaujímavostí, ktoré vedia zaujať turistov každého veku. Od množstvo prírodných krás, parkov, hradov a zámkov, až po rôzne zaujímavosti a tradičné pamiatky, ktoré turisti inde nenájdu. Aj z tohto dôvodu sa Slovensko právo zaradilo do zoznamu top destinácií pre rok 2013.

6. Šalamúnové ostrovy

Skutočná exotická lahôdka. Kedysi sa však pre ňu odhodlal len skutočný dobrodruch. Mnohých ľudí odrádzala pretrvávajúca občianska vojna, nebezpečné druhy malárie, no aj obmedzené možnosti dostať sa do tejto krajiny. Nielen, že nebolo dostatok letov, náročná bola celá preprava, a nakoniec ani domáca infraštruktúra nie je na vyspelej úrovni. V súčasnosti sa však tieto podmienky do veľkej miery zmenili, a tak poskytujú širšie možnosti. A cestovatelia ich využívajú. V Pacifiku tak nachádzajú domácke rezorty na vidieku, ekorezorty a jedny z najlepších podmienok na potápanie na svete. Oproti preplneným hotelom a plážam určite veľké lákadlo.

7. Island

Hoci na tomto ostrove nemôžete čakať tropické teploty, aj tak si získal srdcia turistov, ktorí ho navštívili. Island totiž ponúka nielen krásnu prírodu, ohromujúcu scenériu, výbornú gastronómiu, ale najmä domáce obyvateľstvo je známe svojou úprimnou pohostinnosťou. Ide teda o malú ostrovnú krajinu, ale veľkosť jej dodávajú iné veci. Stále je tu totiž veľa krás, ktoré ešte neboli objavené.

8. Turecko

Jedna z najobľúbenejších dovolenkových destinácií aj našich turistov. Turecko však nie je len oddych na pláži a luxus v hotelovom komplexe. Krajina už dlho ponúka veľké množstvo historických miest, ale stále sa objavia aj nejaké nové, ktoré sa oplatí navštíviť. Naposledy bola takto otvorená Abrahámová cesta, ktorá ponúka ubytovanie v pravých kurdských rodinách, takže môžete byť ďaleko od ruchu turistického pobrežia alebo starého mesta v Istanbule. Zažijete tak to pravé Turecko.

9. Dominikánska republika

Ten pravý Karibik. Kto ho chce zažiť, stačí, aby navštívil Dominikánsku republiku. Čoraz viac totiž narastá záujem o túto krajinu a celkovo turizmus. Ideálne podmienky, ktoré ponúka – slnko, piesok, exotiku, raj pre surfing – sú jasným dôvodom, prečo to tak je. Prispôsobili sa tomu aj letecké spoločnosti a zvýšili tak počet letov do tejto krajiny. Obľúbenou zastávkou sa stala aj pre výletné lode, ktoré sa plavia po Karibiku.

10. Madagaskar

Ešte stále do istej miery záhadná a neprebádaná krajina, ak ju však chcete zažiť takúto, navštívte ju čo najskôr. Zvýšeným záujmom turistov sa totiž do istej miery zmení aj krajina pod vplyvnom záujmov cestovných agentúr. Ak teda chcete zažiť prírodu vrátane zvierat akoby z iného sveta, zamierte na Madagaskar. Jeho nezvyčajné miesta vás určite nesklamú.

Ak sta rozhodnete pre akúkoľvek destináciu, myslite na to, že najlepším partnerom na vašich cestách je, okrem vašich najbližších, aj cestovné poistenie.